ДЛЯ СТУДЕНТІВ

Дещо про комплекси


       Комплекси – це психологічні блоки всередині психіки людини. Вони заважають нам розвиватися, рухатися вперед, гальмують нашу діяльність, наполегливість.

 

      Комплекси не дають людині насолоджуватися життям, отруюють щодня. Це незвичайні психологічні мітки болючого досвіду негативного характеру, отриманого швидше за все ще в далекому дитинстві, коли ще не усвідомлюється дійсність, а сама дитина несильна і безпорадна. Потім психологічні рани забуваються завдяки раціоналізації і життєвого досвіду, але залишаються сліди, які сигналізують свідомості про небезпеку в схожих ситуаціях.

    Зазвичай поняття комплексу має негативний підтекст, і описує нездоровий стан душі людини, якесь хворе її місце, зачіпаючи яке, можна викликати якийсь неадекватний прояв поведінки, наприклад відхід у себе, агресію чи жах. Частенько поняття комплексу ідентифікують з комплексом неповноцінності, але насправді це поняття набагато ширше. Комплекс може з'явитися і побудуватися на будь-якому афекті, навіть на позитивному, і реакції на нього будуть позитивні. Наприклад, реакції закоханої людини на все, що пов'язано з коханою людиною теж є комплексом.

Причини

    Згідно заяв психологів, комплекси являють собою невірне уявлення людини щодо своїх недоліків, як фізичного характеру, так і психологічного. Це породжує глибокі переживання особистості, в більшості приховувані від оточуючих. Наприклад, комплекси щодо зовнішнього вигляду поширені як у жінок, так і у чоловіків, і багато людей списують невдачі на ці надумані фактори.

   У кожної людини формується особистий набір комплексів, абсолютно унікальний. Один з комплексів можливо виражений яскравіше, ніж інший. Важливо не плутати правила і устремління людей з комплексами.

   Комплексами можна вважати почуття провини, яку людина може відчувати за те, що вона у чомусь неправа, або навпаки почуття глибокої образи від того, що винні інші, котрі створили якусь несправедливість, згідно її точки зору, стосовно неї.

Комплекси можуть з'являтися, якщо людина звинувачує в своїх невдачах когось - наприклад батьків, які не допомогли виховати необхідні якості, щоб допомогти досягти мети. У більшості випадків, така поведінка і є комплекс.

Більшість комплексів з'являється завдяки неправильному вихованню. Наприклад, постійно навчаючи дитину поводитися «як положено» і старанно вчитися, можна сприяти формуванню у дитини безлічі комплексів. Так що, можна заявити, що комплекс - плід розумової організації і виховання.   

Основні види комплексів

Одним з найпоширеніших комплексів є комплекс неповноцінності. Людина щиро вважає себе гіршою від інших. Особливо це проявляється у відношенні власної зовнішності. На формування цього комплексу дуже сильно впливає нав'язаний мас-медіа стереотип краси і безліч рекламної продукції. Порівнюючи себе з прекрасними людьми на екрані, людина починає порівнювати себе з ними не на свою користь. Той же принцип діє і в тому, що стосується фінансового стану.

У цю ж групу комплексів відноситься боязнь виглядати безглуздо або смішно. Люди постійно думають, що про них скажуть сусіди, колеги, друзі, і всі свої дії вчиняють з оглядкою на це. У результаті доводиться відмовлятися від багатьох своїх переконань і шкодувати про втрачені можливості.

Комплекси взаємин з іншою статтю. Наприклад, юнак побоюється бути покинутим дівчиною, і тому не зустрічається ні з ким. Або зустрічається постійно, але без серйозних намірів. Такий комплекс формується значно частіше від того, що в дитинстві у людини не було батька протилежної статі, або вони були з ним в конфліктних стосунках. Іноді навпаки, надмірно  тісні стосунки з батьками роблять людину залежною від них. Наприклад, порівнювати дівчину зі своєю мамою, і в більшості випадків, на користь матері. Дівчину постійно критикують, і в підсумку стосунки розриваються. Такий комплекс в психології отримав найменування Едіпів комплекс. Також неприємності у стосунках можуть бути продиктовані комплексом неповноцінності.

Жах відповідальності. Це боязнь взяти на себе відповідальність за події свого життя. У більшості випадків, ця людина постійно критикує всіх, вважаючи себе у всьому правою і чудовою. Комплекс тримає людину в режимі захисту. Бездіяльність для неї вельми комфортна, а у всіх невдачах легко звинуватити навколишніх.

Комплекс провини. Людина постійно відчуває себе в чомусь винуватою, тому фактично ніколи не може сказати ні. Оточуючі цим активно користуються, часто в корисливих цілях.

Комплекс невисловленості власної думки. Коріння цього комплексу знаходяться в ранньому дитинстві. Всім хлопчикам кажуть, що плакати - не по-хлопчачому. Або дітям заборонялося голосно сміятися, тому що це непристойно. Завдяки всім цим виховним заборонам у дитини може вироблятися комплекс, завдяки якого людина побоюється висловити свою думку або проявити емоції.

Чи необхідно боротися з комплексами? Необхідно, якщо вони заважають жити і насолоджуватися життям. Якщо ні - не обов'язково. Наприклад, комплекс неповноцінності дозволяє людям удосконалюватися. Головне, щоб цей комплекс не доходив до дурниць. Якщо комплекс заважає свободі - треба від нього позбавлятися.

У лікуванні комплексів допомогу надає психолог. Основою повинен бути факт усвідомлення наявності комплексу у себе і виявлення його причини. Це половина роботи по подоланню комплексу. Потім потрібно повірити в свої сили і запастися терпінням. Потім слідують практичні дії, наприклад, якщо це комплекс зайвої ваги - зміна харчування і способу життя та ін.


Прокоментувати: