ДЛЯ СТУДЕНТІВ

Готуємось до захисту дипломної роботи


  Вміння говорити, або чи можна навчитися красномовності

     43-й господар Білого Дому, американський президент Білл Клінтон ретельно готувався до церемонії ІІ інавгурації, яка зібрала 800 тисяч глядачів. Щоб виступ був цікавішим, президент вже не перший раз перечитав антологію ораторського мистецтва і для натхнення перегорнув збірки улюблених поетів.

      Для того, щоб справити хороше враження на людей, слід вчитися говорити або постійно вдосконалюватися, як це робив президент США.

      Але чи можна навчитися красномовності, якщо немає жодних даних? Згадаємо давньогрецького оратора Демосфена. Людина величезного розуму, життєвого досвіду, він прийшов до вершин красномовства тернистим шляхом. Десять років він був логографом – писав промови для інших. Під час свого першого виступу він змушений був зійти з трибуни під град глузувань і насмішок. Йому заважали природні недоліки: слабкі груди, гаркава вимова, невиразний голос. Щоб досягти успіхів, Демосфен вирішив позбутися цих вад. Як він це зробив?

       Прагнучи заглушити своїм голосом шум морських хвиль, він виголошував промови над морем. Коли море штормило і вирувало, майбутній оратор набирав повний рот камінців і вигукував слова.

      Як навчитися говорити? Як виробити відчуття слова? Як зробити, щоб вміння говорити допомагало тобі у житті?

Почнемо з того, що завжди треба мати про що говорити, а для цього слід багато читати. Тоді поповнюється наш запас слів і вміння ними користуватися.

       А ще слід відвідувати театри, кіно, концерти, спортивні змагання тощо. Тут можна знайти багато цікавого, про що можна розповісти іншим.  

     Французький письменник-мораліст Ларошфуко говорив, що істинна красномовність полягає в тому, щоб сказати все, що треба, але не більше. Виходить, багато говорити і багато сказати – не тотожні поняття.

      Красномовність – це дар, від якого залежить популярність і успіх людини.

      Але щоб гарно виступити, треба добре підготуватися, пам’ятаючи слова Шота Руставелі, що з глечика можна вилити тільки те, що в ньому налито.

Навіть найкращі оратори стверджують, що до виступів слід серйозно готуватися, варто навіть наперед писати тексти. 

Виступ чимось схожий на гру актора, тому що і один і інший проводить репетиції, різниця у тому, що оратор свої ролі пише сам.

Одразу ж слід визначити й увесь час пам’ятати, заради чого виступаєш.. одні говорять задля ораторського успіху, а інші – задля високої мети, переконання й повідомлення чогось украй важливого, заради того, щоб захопити людей.

      Добре  знати тему розмови і вміння спланувати своє повідомлення – складові твого успіху в оволодінні  секретами красномовності.

Спробуй розбити свою підготовку на 3 етапи.

      Перший етап – організація логічної канви – що саме слід сказати і в якій послідовності.

На цьому етапі слід побудувати повідомлення логічно, зосереджуючи увагу на основній думці. Намагатися не бути багатослівним, але  й не слід скупитися на інформацію.

 Не забувати вислову Ж. де Лабрюйєра  «Мало хто жаліє, що сказав мало, але багато, що сказали багато».

Видатний режисер К.Станіславський говорив, що слід встановити головну думку і зосередитись на ній.

 Коли плануєш повідомлення, подбай про те, щоб воно вийшло чітким, ясним, зрозумілим для всіх, хто його слухатиме.

Мистецтво оратора полягає в тому, щоб вставити у свою промову потрібну кількість цікавих історій і фактів.

Пригадай винахідливу Шахразаду, яка розповідала захоплюючі історії царю Шахріяру. Цього царя зрадила перша дружина, і він страчував потім усіх своїх наступних дружин після першої ж шлюбної ночі. Така ж доля чекала на Шахразаду, героїню  «Тисячі й одної ночі». На світанку Шахразада  доводить розповідь до найцікавішого моменту, і заінтригований цар вирішує відкласти страту в очікуванні наступної ночі і продовження оповіді. Так минають тисяча і одна ніч, і врешті-решт цар скасовує своє жорстоке рішення. Шахразада врятувала своє життя і життя багатьох інших жінок і стала царицею.

От що значить вміння красиво і цікаво розповідати! Щоб цікаво говорити, роби собі замітки , коли читаєш цікаві книги або слухаєш чи бачиш щось цікаве.

       Другий етап – пошук форми повідомлення – як краще говорити.

Коли робиш повідомлення, не забувай стежити за своєю мовою. Коли говоритимеш дуже голосно, то в слухачів може скластися враження, що ти нав’язуєш їм свою думку. Якщо мова дуже тиха й незрозуміла, то це спонукатиме слухачів задавати тобі питання, щоб впевнитися, чи вірно вони тебе зрозуміли. Якщо ми говоримо дуже швидко, то це може справити враження, що ми хочемо лише одного – переконати інших, а якщо наша мова дуже повільна, то складається враження, що тягнемо час.

Тому, коли ти говоритимеш наступного разу, стеж за собою, слухай себе, контролюй своє дихання, час від часу роби глибокий вдих, щоб голос був сильним і енергійним.

Щоб не втомлювати людей сухим викладом , слід мати в запасі свіжі, цікаві факти, афоризми, вміти розбудити в їх уяві ті яскраві картини про які розповідатимеш.

Важливо уникати монотонності, вміти змінювати тембр голосу і варіювати інтонацію, використовувати метафори, порівняння, не забувати про жести і приємний вираз обличчя, посмішку. Жестами не варто захоплюватися, тому що жест повинен лише стримано доповнювати усну інформацію, привертаючи до неї увагу. Але інколи вдалий ефектний жест може стати ударом блискавки.

Ще одна корисна порада, якою не слід нехтувати у пошуках форми виступу. Античні драматурги відкрили важливий принцип людського сприйняття: очікування викликає інтерес, а почуття тим сильніші, чим більше несподіванок. Цей принцип цілком підходить і до побудови усного виступу.

      Третій етап: репетиція — перевірка результату. Чи варто проводити репетиції перед виступом? Якщо ти не читав книг з ораторського мистецтва, можемо відповісти тобі однозначно: так і ще раз так. Невелике тренування (можна і перед дзеркалом, тоді ти побачиш свої очі, вираз обличчя тощо) допоможе тобі краще виступити, тому що перед цим ти зрозумієш, як вплинути на слухачів, їх емоції та оволодіти їхньою увагою.

Коли ти будеш  готуватися до виступу, не забувай, що найважливіший твій успіх буде у твоєму вмінні впливати на емоції слухачів. Людина емоційна, пристрасна може переконати краще, ніж дуже красномовна, але не емоційна. Пам’ятай, що якщо ти станеш творцем свого виступу, то зумієш підкорити серця слухачів.

  • Пам’ятай, що говорити.
  • Добре знай тему, про що будеш говорити.
  • Сплануй своє повідомлення.
  • Намагайся, щоб виклад був логічно побудованим, чітким, зрозумілим.
  • Стеж за своєю мовою.
  • Не захоплюйся жестами понад міру.
  • Враховуй настрій слухачів (можливу втому членів комісії)
  • Проводь репетиції виступів.

Детальніше в цій категорії: ЗНО. Як поводити себе »

Прокоментувати: