Logo
Версія для друку

Стреси в нашому житті


     Сьогодні поняття стресу набуло особливої актуальності, а уміння справлятися з ним перетворюється на нагальну потребу. Та чи всі ми добре володіємо цим умінням?

     А якщо зазирнути глибше, то чи всі ми правильно розуміємо стрес, його природу, прояви, види, його значення у житті?

 

     Слово стрес вже давно стало на­стільки поширеним, що у багатьох склалося враження, що вони добре розуміються на цьому. Багато кому може здаватися, що коли слово зна­йоме, то це означає, що вони зна­ють зміст його поняття.

     Ганс Сельє в своїй книзі  «Стрес без дистресу» визначив стрес як «неспецифічну відповідь організму на будь-яку пред'явлену йому вимогу» і відзначив, що з погляду стресової реакції не має значення, приємна або неприємна ситуація, з якою ви  зіштовхнулись. Важлива інтенсивність вимог, що пред'являються для пристосування до нових умов.

     Доктори Холмс і Рейх (англ.) вивчали залежність захворювань (зокрема інфекційних хвороб і травм) від різних стресогенних життєвих подій у більш ніж п'яти тисяч пацієнтів. Вони прийшли до висновку, що психічним і фізичним хворобам зазвичай передують певні серйозні зміни в житті людини, і на підставі свого дослідження склали наступну шкалу, в якій кожній важливій життєвій події приписано певне число балів залежно від ступеню її стресогенності.

 Шкала соціальної адаптації

 Життєві події     Значення   подій у балах

 

1. Смерть чоловіка  (дружини)  100

2. Розлучення    73

3. Роз'їзд подружжя (без оформлення розлучення)  65   

4. Тюремне ув’язнення         63

5. Смерть близького члена сім'ї   63

6. Травма або хвороба 53

7. Одруження       50

8. Звільнення з роботи         47

9. Примирення подружжя   45

10. Відхід на пенсію    45

11. Зміна в стані здоров'я члена сім'ї    44

12. Вагітність     40

13. Сексуальні проблеми     39

14. Поява нового члена сім'ї         39

15. Реорганізація на роботі 39

16. Зміна фінансового становища   38    

17. Смерть близького друга          37

18. Зміна        професійної    орієнтації 36

19. Посилення конфліктності  стосунків з чоловіком (дружиною)   35

20. Позика або позика на великупокупку (наприклад, будинку)      31

21. Закінчення терміну виплати  позики       30

22. Зміна посади 29

23. Син або дочка покидають будинок 29

24. Проблеми з родичами чоловіка (дружини)       29

25. Видатне особисте досягнення 28

26. Людина  залишає роботу (або приступає до роботи)  26

27.Початок або закінчення навчання в навчальному закладі 26

28.Зміна умов життя  25

29.Відмова від якихось індівідуальних звичок       24

30.Проблеми з начальством 23

31.Зміна умов або годин роботи    20

32.Зміна місця проживання 20

33.Зміна місця навчання     20

34.Зміна звичок, пов'язаних з проведенням дозвілля або відпустки       19

35.Зміна  звичок,  зв'язаних з віросповіданням      19

36.Зміна соціальної активності        18

37.Позика для покупки менших речей (машини, телевізора і    т.д.)   17

38.Зміна індивідуальних звичок, пов'язаних із сном       16

39.Зміна числа тих, що живуть разом, членів сім'ї 15

40.Зміна  звичок,  пов'язаних з  харчуванням 15

41.Відпустка      13

42.Різдво, Великдень  12

43.Незначне  порушення  правопорядку  11

 

     Можливо, вам прийшли в голову інші життєві стреси, не включені в цю шкалу, наприклад явища природи (надзвичайний мороз, ураган, землетрус, повінь, засуха), пограбування, пандемія, дистанційне  навчання, судова тяганина або ремонт будинку. Скільки балів ви приписали б цим подіям?

     Тепер постарайтеся пригадати всі події, що трапилися з вами протягом останнього року, і підрахувати загальне число «зароблених» вами  балів. Сподіваюся, ви звернули увагу на те, що навіть такі поза сумнівом позитивні життєві події, як «видатне особисте досягнення», відпустка, Різдво, одруження є стресогенними.

     Відповідно до проведенних досліджень було встановлено, що 150 балів означає 50% вірогідності виникнення якогось захворювання, а при 300 балах вона збільшується до 90%.

     В даний час існує безліч клінічних фактів, підтверджуючих стародавнє езотеричне уявлення про те, що «енергія слідує за думкою», тобто що думка може викликати певні фізіологічні зміни.

Вправа «Абсолютне здоров'я»

Прийміть позу, відповідну для медитації.

Протягом декількох хвилин займайтеся медитацією, використовуючи знайому вам техніку, поки не відчуєте себе абсолютно розслабленим.

Тепер зверніться до своєї пам'яті, спробуйте пригадати якісь моменти свого життя, коли ви відчували себе абсолютно щасливим.

Виберіть якийсь з цих моментів і постарайтеся якомога яскравіше пожвавити його в своїй пам'яті.

Пропустіть через все своє тіло відчуття абсолютного благополуччя, особливо направляючи його на ті частини тіла, з якими у вас бувають проблеми.

Уявіть, як всі хвороби і тілесні нездужання зникають під впливом сил, що йдуть від переживання повного тілесного благополуччя.

Насолоджуйтеся відчуттям повного тілесного благополуччя і абсолютного здоров'я. Уявіть собі своє майбутнє, активне і діяльне, завдяки здоровому тілу.

Норман Казінз, колишній редактор газети «Сатедей ревю», після вельми стресогенної поїздки в СРСР захворів дуже серйозною хворобою — спондилітом (хронічним запаленням хребта), інвалідністю, що часто закінчується смертю. Фахівці вважали, що у нього один шанс з пятиста на одужання. Казінз пригадав твердження Селье про негативні дії на тіло негативних емоцій і припустив, що позитивні зміни можуть бути отримані під впливом позитивних емоцій. Він вирішив поекспериментувати і разом з своїм лікарем (наодинці вірогідність виникнення негативних емоцій зростає) переїхав з

лікарні в готель. Він замінив аспірин масивними дозами вітаміну С і розробив розважальну програму, що складається з читання гумористичної літератури і регулярного перегляду комедійних фільмів. В результаті він не тільки вижив, але повністю видужав і продовжував їздити верхи, грати в теніс і гольф. Сам Норман вважав, що видужав завдяки своїй волі до життя: «Оскільки я не повірив ухваленому мені вироку, я не піддався страху, депресії і паніці, які є постійними супутниками невиліковних хвороб».


статьи joomla